PÄHKLINÄPI ABC - EHK KÕIK, MIDA PEAD TEADMA ERINEVATEST PÄHKLITEST JA NENDE SÖÖMISEST.

Pähkllid on teadatuntud tegijad meie toidus, mis sisaldavad rohkelt tervislikke toitaineid, kuid kas sa oled kursis, mida kui palju ning milline pähkel sulle annab? Selleks kirjutame lihtsalt ja lühidalt lahti levinuimate pähklide omadused, et sa teaksid, mida iga peotäis selles krabisevas kotis sinuga teeb.

Lühidalt kokkuvõttes on pähklites rikkalikult mineraalaineid. Näiteks parapähklid ehk brasiilia pähklid on eestlasele eriti vajalikud, kuna sisaldavad palju seleeni, mida me oma kodusest toidust liialt kaasa ei saa. Pähkleid võib lugeda ka loomse valgu ja raua asendajaks, mis teeb ta eriti sobivaks taimetoitlastele ja veganitele, kes on loobunud piimatoodetest ja lihast. Lisaks kõigele eelnevale hoiavad pähklid südame ja veresoonkonna ning pea ja närvisüsteemi haiguste vaba. Üleüldiselt on pähklid hea snäkkimiseks ja toidulaua osaks.

Loe juba altpoolt täpsemalt, mida erinevad pähklid sulle annavad. 


Mandel:

Üks levinuimaid pähkleid, mis on paljude lemmik. Lisaks oma tavalisele olemusele kasutatakse ka 

Mida sisaldab: Naturaalselt kõrge kaltsiumi sisaldusega, hea vitamiin E, proteiini ning kasulike rasvade allikas. 

Milleks hea: Hea inimestele, kes väldivad piimatooteid, peotäis mandleid asendab vajalikud toitained ideaalselt. Kuigi müüakse ka mandlipiima, siis sinna on enamasti juurde lisatud kaltsium ning selle kasutamine, ei anna sarnaselt kaltsiumi kui pähklite söömine. Mandlite söömine aitab lisaks ka langetada veresuhkru, kolesterooli ja vererõhu taset. Lisaks aitab sind kaitsa diabeedi vastu. 

Päevane soovitatav kogus: 20 mandilt

 

Brasiilia pähkel:

Üks parimaid pähkleid eestlastele, kuna Brasiilia pähkel sisaldab ohtralt seleeni, mida me oma kodusest toidust piisavalt kätte ei saa. 

Mida sisaldab: Ohtralt proteiini ja seleeni. Tähtis antioksüdant kaitsmaks kudesid väliste mõjutate eest nagu suitsetamine, resotus, vigastuste eest, kiirgus, kemikaalid. Üks suurima kiudainete sisaldusega pähkleid. 

Milleks hea: Hea snäkk enne ja pärast treeningut. Arvatakse, et aitab vältida Alzheimeri ja dementsuse teket. Hoiab südame korras ning vähendab erinevate infektsioonide riski ning teatud vähivormide teket. 

Päevane soovitatav kogus: kuni 10 brasiilia pähklit (ära liialda, kuna liigne seleen ei ole tervisele enam kasulik!)

 

India pähkel: 

Mida sisaldab: Rohkelt aminohapet arginiini. Palju taimset rauda, proteiini ning tervislikke rasvu. 

Milleks hea: Hea südamehaiguste ennetamiseks, reguleerib vererohku ja alandab kolesteroolitaset. Sobilik taimetoitlastele ning veganitele kuna on hea taimse rauaallikas, kuid omastamiseks on soovitatav tarbida koos C vitamiini sisaldavate toitude või jookidega nagu apelsinimahl.

Päevane soovitatav kogus: 15 pähklit.

 

Kreeka pähkel:

Peetakse üheks maailma parimaks pähkliks. 

Mida sisaldab: Palju kasulikke omega-3 rasv- ja aminohappeid. Antioksüdantide rohke. 

Milleks hea: Suurepärane pähkel sinu südame ja ajutegevuse korras hoidmiseks ning parandamiseks. Kõrge energiasisaldusega ning sobib hästi, kaalujälgijatele vahepalaks. 

Päevane soovitatav kogus: 20 poolikut kreeka pähklit. 

 

Sarapuupähkel ehk metspähkel:

Mida sisaldab: Rikkaliku vitamiin E, kiudainete, B9 vitamiini sisaldusega. Pähkli nahk sisaldab rohkelt prebiootikume. 

Milleks hea: Hea südamele, aitab vähendada vähiteket. Prebiootikumid toetavad seedaelundkonda. Tihti soovitatakse rasedatele, kuna B9 vitamiin aitab kaasa kudede arengule. 

Päevane soovitatav kogus: 20 pähklit

 

Makadaamia pähkel:

Mida sisaldab: Rohkem häid rasvu nagu monoküllastumata rasvhapped kui teistes pähklites. Rohkelt B1 vitamiini. 

Milleks hea: Sammuti hea südame tervisele ning kõrge kolesterooli tasemega inimestele. B1 vitamiin aitab paremini glükoosi muundada energiaks ning annab oma panuse närvisüsteemi funktsioneerimisele.

Päevane soovitatav kogus: 15 pähklit

 

Maapähkel:

Maapähkel on oma olemuselt tegelikult kaunvili, kuid kuna nende toitainete sisaldus on sarnane pähklitele, siis tihti loetakse ta nende hulka. 

Mida sisaldab: Maapähklites leidub palju monoküllastumata rasvhappeid, E ja B9 vitamiine ning aminohappeid. 

Milleks hea: Suurepärane pähkel südametöö korras hoiuks, aitab langetada vererõhku. Lisaks aitab kaasa ajutegevusele. Kokkuvõttes on maapähkel väga universaalne toit, arvestades et tegemist on ühe odavaima pähkliga. 

Päevane soovitatav kogus: 30 pähklit

 

Pekaanipähkel:

Mida sisaldab: Väga kõrge E ja A vitamiinisisaldusega. Hea tsingi, kaaliumi, magneesiumi ja kiudainete sisaldusega. Lisaks sisaldav rohkelt polüfenoole. 

Milleks hea: Hea valik kui on soov saada rohkelt erinevaid vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Pekaanipähklid parandavad veresoonkonna tervist. Polüfenoolid aitavad pidurdada kogu kehas vananemisprotsesse. 

Päevane soovitatav kogus: 15 pähklit

 

Pistaatsiapähkel:

Mida sisaldab: Suurim kogus kaaliumi pähklitest. Sisaldab luteiini ja annab pähklile roheka pigmendi. Taimne sterool. 

Milleks hea:  Luteiin on väga hea inimese silmadele. Taimne sterool on väga hea kolesterooli alandava toimega ja südametöö parandamisel ning vähendab südameataki ohtu. Väga hea pähkel diabeetikuetele aidates vähendada veresuhkru taset. 

Päevane soovitatav kogus: 30 pähkllit

 

Martin SaarComment